Aktualności

Z życia szkoły

Wokół Dworku Milusin

1 czerwca 2008 r. zapoczątkowaliśmy tradycję Festiwalu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej JuVena, jako imprezy plenerowej na dziedzińcu muzeum Marszałka J. Piłsudskiego w Sulejówku przy ul. Oleandrów 5. I edycja Festiwalu rozpoczęła się Polonezem, skomponowanym specjalnie na tę okazję przez prof. Jana Kaniewskiego, w wykonaniu chóru i orkiestry szkolnej oraz uczniów Gimnazjum im. Z. i J. Moraczewskich – w roli tancerzy. Festiwal miał charakter jednodniowy i obejmował kilka koncertów o różnorodnej stylistyce, od muzyki klasycznej, po jazz.

II edycja Festiwalu miała miejsce 31 maja 2009 roku. JuVena nabrała większego rozmachu. Udział wzięli wszyscy uczniowie: od „zerówkowiczów”, po dyplomantów szkoły średniej, prezentując swoje umiejętności w formach solowych i zespołowych. Dzięki współpracy z Urzędem Miasta udało nam się zgromadzić wokół dworku wielu mieszkańców Sulejówka. Imprezy plenerowe – koncerty, kawiarnia jazzowa – trwały od wczesnego popołudnia do wieczora i zwieńczone zostały prezentacją tańca narodowego – Mazura w wykonaniu trzeciej klasy Gimnazjum im. Z. i J. Moraczewskich, pod hasłem „zamiast dresiarstwa ułańska fantazja”.

III edycja Festiwalu JuVena połączona była z obchodami Roku Chopinowskiego 2010. Festiwal obejmował 3 dni. Otrzymaliśmy na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i nieocenioną pomoc organizacyjną ze strony referatu oświaty Urzędu Miasta Sulejówek. Inauguracja Festiwalu odbyła się 31 maja o godzinie 19 w Zespole Szkół Nr 2.

Koncert rozpoczęli Paweł Rozbicki i Michał Rudziński wykonaniem Poloneza C – dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę F. Chopina. Następnie wykonano Koncert Fortepianowy f – moll op. 21 w aranżacji na kwintet smyczkowy Tomasza Radziwonowicza. Wystąpili światowej sławy pianista Karol Radziwonowicz – fortepian oraz kwintet I solisti di Varsavia. Koncert przyciągnął ok. 200 osób.

Drugiego dnia Festiwalu – 1 czerwca odbył się Konkurs Pianistyczny dla Młodzieży pod nazwą Chopinowska JuVena 2010, w którym oprócz naszej szkoły, wzięli udział uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II st. im. W. Lutosławskiego w Wołominie, Miejskiej Szkoły Artystycznej I st. w Mińsku Mazowieckim oraz Społecznej Szkoły Muzycznej I st. w Wesołej. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych. Jurorami konkursu byli: prof. Elżbieta Tarnawska, prof. Krystyna Borucińska i Karol Radziwonowicz. Rywalizacja była dosyć zacięta!

Po konkursie, w godzinach wieczornych, odbył się koncert plenerowy na terenie Milusina. Nastąpiło oczekiwane odprężenie. Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej części wystąpiły zespoły kameralne zaprzyjaźnionych szkół, prezentując zróżnicowany repertuar, zgodnie z myślą przewodnią – Od Bacha do Bakaraka. Koncert bardzo się podobał. Widać było więzi jakie łączyły młodych muzyków i przyjemność jaką mieli ze wspólnego muzykowania.

Druga część koncertu – w hołdzie Michaelowi Jacksonowi zorganizowana była w perspektywie pierwszej rocznicy śmierci tego artysty. Chór naszej szkoły, pod kierownictwem Małgorzaty Barcik, zaśpiewał dwie bardzo znane piosenki M. J. z towarzyszeniem zespołu rockowego Boogie Nigths. Były to: They don’t care i Heal the world. Na zakończenie koncertu zespół Boogie Nigths zaprezentował własny cover piosenki Give in to me. Publiczność szalała!

Trzeciego dnia Festiwalu – 2 czerwca w godzinach wieczornych odbył się na terenie Milusina koncert laureatów konkursu pianistycznego dla młodzieży. W tym celu przewieziony został ze szkoły na dziedziniec muzeum, fortepian z sali koncertowej. Burmistrz Waldemar Chachulski i Dyrektor Grażyna Szarecka przywitali przybyłych na tę uroczystość gości. Obecni byli: Radni Sulejówka, pracownicy Urzędu Miasta, sponsorzy nagród, kustosz Muzeum Marszałka J. Piłsudskiego i wszyscy Dyrektorzy Szkół.

Uroczystość została zwieńczona koncertem laureatów. Wystąpili wszyscy laureaci, wykonując jeden lub dwa utwory. Dalszą część imprezy przerwała straszna nawałnica. Ale Paweł Sobótka – laureat I nagrody nie poddał się i wykonał w strugach deszczu Impromptus fis – moll F. Chopina. Dostarczyło to publiczności niepowtarzalnych wrażeń.

JuVena 2010 była pierwszą w historii naszego miasta tak szeroko zakrojoną imprezą. Podczas tych trzech dni przewinęło się na koncertach wielu ludzi. Do tej pory nie mieli w zwyczaju chodzić do filharmonii, ani na żadne koncerty muzyki klasycznej. Teraz zrozumieli jak wielkim przeżyciem jest odbiór muzyki „na żywo” i są do tego zachęceni. Przyjazd tak znanego pianisty, jakim jest Karol Radziwonowicz i kwintetu smyczkowego I solisti di Varsavia, sprawił, że poczuli się wyróżnieni.

Trzydniowa impreza wokół dworku „Milusin” zmieniła oblicze Sulejówka. Z małego miasteczka pod Warszawą stał się na chwilę kulturalną stolicą naszego regionu.

adminWokół Dworku Milusin
Share this post