Aktualności

Z życia szkoły

Rok Chopinowski 2010

Obchody Roku Chopinowskiego rozpoczęliśmy w poniedziałek 1 marca 2010 r. Wszyscy mieszkańcy Sulejówka zostali zaproszeni na 200 – setne urodziny naszego muzycznego wieszcza do sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 1 na Idzikowskiego 2a.

Goście zasiedli przy stolikach zastawionych kawą, herbatą i ciasteczkami. Odbył się spektakl słowno-muzyczny na bazie korespondencji rodziny Chopinów i muzyki Fryderyka, w wykonaniu uczniów i nauczycieli szkoły muzycznej. Spektakl poprowadzili Burmistrz Waldemar Chachulski i Grażyna Szarecka. Koncert zwieńczony został piosenką Jerzego Szareckiego do słów K. I. Gałczyńskiego „Spotkanie z Chopinem” w wykonaniu Kaji Litwy. Wszyscy byli bardzo wzruszeni.

Kolejny koncert miał miejsce 31 maja, również w Zespole Szkół nr 1, jako inauguracja Konkursu Pianistycznego dla Młodzieży JuVena 2010. Koncert rozpoczęli: Paweł Rozbicki – dyrektor zaprzyjaźnionej, niepublicznej szkoły muzycznej w Wołominie i Michał Rudziński – uczeń tejże szkoły wykonaniem Poloneza C – dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę F. Chopina.

W dalszej części koncertu wystąpił światowej sławy pianista Karol Radziwonowicz z kwintetem smyczkowym I solisti di Varsavia. W wykonaniu artystów usłyszeliśmy koncert fortepianowy f – moll op 21. Koncert okazał się wielkim przeżyciem dla mieszkańców Sulejówka. Na zakończenie publiczność wstała z miejsc i zgotowała artystom owację. Wykonawcy natomiast byli bardzo wzruszeni i powiedzieli, że dawno nie było im dane występować przed tak wrażliwą publicznością.

Koncert Finałowy – zakończenie Roku Chopinowskiego, tradycyjnie odbył się w Zespole Szkół nr 1 – zamykając 19 listopada cykl imprez. Na wstępie Julia Singalewicz-Sobczak zagrała wielkiego poloneza fis – moll. Następnie wybitny polski saksofonista Przemysław Wojsław z zespołem zaprezentował autorskie opracowania utworów Chopina na jazzowo.

Niezwykle ciekawym i oryginalnym elementem koncertu był występ taneczny Soni Felbur i Artura Irackiego, w konwencji hip-hopu, w układzie choreograficznym do ballady Fryderyka Chopina. Dopełnieniem efektu artystycznego spektaklu była wizualizacja Tomasza Eberta i Marcina Eberta, zrealizowana za pomocą fluidacji na powierzchni grafoskopu. Obraz wiązał muzykę i taniec w jedną całość.

adminRok Chopinowski 2010
Share this post